SoGiP Hakkında

Sosyal etki yaratmak ve toplumsal değer üretmek üzere yola çıkmak isteyen sosyal girişimci adayları: 
SoGiP sizi bu yolculuğa hazırlamak üzere tasarlandı!

Sosyal Girişimci Kimdir?

 

Sosyal girişimci, sadece bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için değil, sosyal bir problemi çözmek ve toplumsal değer yaratmak için girişimcilik yapan kişidir. Sosyal girişimci geliştirdiği iş modeliyle toplumsal bir soruna sürdürülebilir bir çözüm üretir.

Sosyal Girişimci Programı üniversite öğrencilerinin sosyal girişimcilikle tanışmalarına, bu alanda yetkinlik kazanmalarına ve topluma doğrudan katkı sağlayan bir kariyer alanına başlangıç yapmalarına yardımcı olmayı hedefler.

Dünya'da ve Türkiye'de Sosyal Girişimciler

 

Sosyal girişimcileri, dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka’nın bu videosunda tanıyalım. Ashoka, günümüzün acil toplumsal sorunlarına sistematik ve kalıcı çözümler getiren sosyal girişimcileri buluyor, onları maddi - manevi destekleyerek potansiyellerini gerçekleştirmelerini ve çözümlerini yaygınlaştırmalarını sağlıyor.

BRM Sosyal Girişimcilik Programı

 

Sosyal Girişimcilik Programı (SoGiP), Boğaziçi Üniversitesi Mezunu İş İnsanları Derneği’nin (BRM) İstanbul’da üniversite öğrencileri arasında sosyal girişimcilik kültürünün gelişmesi, yenilikçi ve yaratıcı girişimciliğin yaygınlaşması ve sosyal girişimcilik ekosisteminin güçlenmesine yönelik yürüttüğü bir projedir. 15 Ocak 2017’de başlayan projenin süresi 1 yıldır.

Sosyal Girişimcilik Programı Üniversite Tanıtımları ile başlar. Bu tanıtımlar sonrasında sürece devam etmek isteyen öğrenciler programa kayıt olurlar. Program şu eğitim ve etkinliklerden oluşur:

  • Sosyal Girişimciliğe Giriş 

  • KOSGEB Girişimcilik Eğitimi

  • Proje Atölyesi

  • Mentorluk

  • Webinarlar

  • Networking

Sosyal Girişimcilik Programı’nı tamamlayan ve kendi özgün projesini ortaya çıkartan öğrenciler projenin son ayında Networking etkinliklerine katılarak projelerini ilgili alanda faliyet gösteren firmalara sunarlar ve işbirliği/ortaklık olanaklarını araştırırlar. 

Katılımcılarımız SoGiP'i Anlatıyor

 

SoGiP katılımcılarımızın programla ilgili düşüncelerini paylaştıkları videoyu burada izleyebilirsiniz.

Sertifikalar

 

Programı tamamlayan katılımcılar, kendi girişimlerini kurmaları durumunda çeşitli desteklerden yararlanabilecekleri bir KOSGEB Girişimcilik Sertifikası ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazanırlar.

600

öğrenciye tanıtım

150

öğrenciye eğitim

30

proje fikri

4

firma işbirliği

- SoGiP 2017 Sonuçları-