Sıkça Sorulan Sorular

SoGiP'e kimler katılabilir ?


Sosyal Girişimcilik Programı'na İstanbul üniversitelerinde öğrenim gören lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılabilir.
SoGiP süreci nasıl ilerler?


Sosyal Girişimcilik Programı'nın her dönemi 2 saatlik bir tanışma etkinliğiyle başlar. Bu etkinlikte SoGiP ekibi ve katılımcı öğrenciler tanışırlar ve Program'ın kısa tanıtımı yapılarak sorular yanıtlanır. Tanışma toplantısı ve kayıtları takiben başlayan Program 72 saat etkinlik içerir ve sırasıyla şunları kapsar: Sosyal Girişimciliğe Giriş (2 gün / 16 saat), KOSGEB Girişimcilik Eğitimi (4 gün / 32 saat), Proje Atölyesi (2 gün / 16 saat), Webinar Serisi (4 x 2 saat). Program sonunda yarım günlük bir Proje Sunumları ve Networking etkinliği düzenlenir. Bu etkinlikte öğrenciler Proje Atölyesi'nde geliştirdikleri proje fikirlerini sponsor firmalara sunarak karşılıklı işbirliği fırsatlarını değerlendirirler.
Katılacağım dönemin etkinlileri hangi gün, saat kaçta, ne kadar sürecek?


Program takvimine buradan (https://www.dropbox.com/s/9y8pqslagvx4j28/SOGIP%20Takvim%2017_05_2017.pdf?dl=0) ulaşabilirsin. Tüm eğitimler 9:30 - 17:30 saatleri arasında gerçekleştirilir.
Program ücretsiz mi?


Evet
Başvuru tarihleri ne zamandır ? Son başvuru tarihi ne zamandır ?


Program'a başvurular www.sogip.org web sitesinden yapılır. Başvuru formunda açık olan dönemlere istendiği zaman başvurulabilir. Başvuru süresi ve kontenjanı dolan dönemler formdan kaldırılmaktadır.
Sosyal girişimcilik proje fikrim yok. Başvuruda elenir miyim?


Hayır. Bir sosyal girişimcilik fikriniz olmasa da Program'a başvurabilirsiniz. Başvuru formunda bu alanı boş bırakabilirsiniz.
Eğitimler nerede olacak?


Program'ın tüm etkinlikleri Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs'te gerçekleştirilecektir.
Programa kabul durumumu nasıl öğrenebilirim ?


Programa kabul edilen öğrencilere bir bilgi e-postası gönderilerek tanışma toplantısına davet edilirler. Başvuru sonrasında e-postalarınızı takip etmenizi öneririz.
Başvurum kabul edildi, şimdi ne olacak ?


Başvurusu kabul edilen öğrenciler tanışma etkinliğine davet edilirler. Bu etkinlikte soruları yanıtlanan katılımcılar Program'a katılım konusunda son kararlarını vererek kayıt yaptırabilirler.
Programa devam zorunluluğu var mı?


Sosyal Girişimcilik Programı'nın finansmanı İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmaktadır. Programa katılan her öğrenci bu devlet kaynağından faydalanır. Program'a devam, bu kaynağın doğru kullanımı ve sınırlı sayıda yer nedeniyle Program'a kaydolamayan diğer öğrencilerin haklarına saygı gösterilmesi açısından son derece önemlidir. Bu amaçla Program başında katılımcıların bir Taahhütname imzalamaları istenir.
Sertifikalar için devam zorunluluğu nedir?


Program sonunda verilen KOSGEB Girişimcilik Sertifikası'nı almaya hak kazanmak için 32 saatlik KOSGEB eğitimilerinin %100'üne katılım zorunludur. Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Sertifikası'nı almaya hak kazanmak için ise 16 saatlik Sosyal Girişimciliğe Giriş, 16 saatlik Proje Atölyesi ve yarım günlük Proje Sunum ve Networking etkinliklerine katılmak ve toplam Program saati olan 72 saatin en az 64 saatine katılım zorunludur. Bu şartları sağlamayan katılımcılara sertifika verilmeyecektir.
Katılamadığımız derslerin telafisi olacak mı?


Hayır.
Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Sertifikası nasıl işimize yarayacak?


Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Sertifikası kariyerinde özellikle sivil toplum örgütlerinde ve sosyal fayda odaklı çalışan kuruluşlarda devam etmek isteyen katılımcılar için değerli bir referans belgesidir.
Sertifikalar ne zaman verilecek?


Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Sertifikası ve KOSGEB Girişimcilik Sertifikası SoGiP Kapanış Toplantısı sürecinde verilecektir.
Eğitimlerde doküman verilecek mi?


Eğitimle ilgili dokümanlar internet üzerinden paylaşılacaktır.
Program'a gelirken yanımızda ne getirmemiz gerekiyor?


Her katılımcının not tutacak şekilde gelmesi önerilir. Bunun dışında özel bir malzemeye gerek yoktur.
Proje Atölyesi'nde kendi proje fikrim üzerine çalışabilir miyim?


Hayır, ancak Program'ın amacı katılımcıların Program sonrasında kendi sosyal girişimcilik fikirlerini hayata geçirebilmeleri için gerekli yetkinlik seviyesine gelmeleridir. Program kapsamındaki Proje Atölyesi çalışmasında katılımcılar atölye çalışmasına destek veren -her dönem farklı- bir kurumun odaklanmak istediği sosyal girişim proje fikirleri üzerinde çalışırlar.
Proje Atölyesi'nde yer alacak kurumlar belli mi?


Destekçi kurumlar her dönem Proje Atölyesi öncesinde katılımcılara bildirilecektir.
Geliştirilen projelerin mülkiyet hakları kime ait olacak?


Program'ın içerdiği Proje Atölyesi kapsamında katılımcıların destekçi kurumlar için geliştireceği sosyal girişimcilik proje fikirleri ve iş planlarının mülkiyet hakları Boğaziçi Üniversitesi Mezunu İş İnsanları Derneği'ne (BRM) ait olacaktır. Bu amaçla her katılımcı bir Mülkiyet Hakları sözleşmesi imzalar. Ortaya çıkan projelerin katılımcı firmalar kurulacak bir ortaklık çerçevesinde hayata geçirilmesi söz konusu olduğunda BRM bu hakları söz konusu ortak yapıya devreder.
Projeler nasıl değerlendirilecek?


Sosyal Girişimcilik Programı kapsamında bir yarışma söz konusu değildir. Proje Atölyesi'nde geliştirilen tüm proje fikir ve planları her döneme destek veren kurum tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda kurumun hayata geçirmeye uygun bulabileceği projeler olursa bunlar için proje fikrini geliştiren öğrenci ekibi ile kurum arasında işbirliği ve ortak çalışma imkanları değerlendirilir.
Sorularıma cevap bulamadım, ne yapabilirim ?


Burada yanıtını bulamadığınız sorular için bize buradan ulaşabilirsiniz.